Mazury i Suwalszczyzna odkrywane na nowo

Mazury i Suwalszczyzna wydawane na nowo odkryte

Prasówki

Mazury i Suwalszczyzna wydawane na nowo Turystykę możemy dzielić na dużo kategorii – sam z podziałów świadczy o turystyce publicznej i skutecznej, kwalifikowanej. Co ciekawe w współczesnych latach wzrosło zainteresowanie turystyką aktywną nie jedynie w Polsce. Coraz ciężko nas ma szukanie miejsc mniej znanych, tylko poprzez toż niezwykle romantycznych i dobrych. Przypadkiem może północno-wschodni zakątek Polski.

Nie wyłącznie wielkie jeziora

Oczywiście jeszcze największym wzięciem cieszą się Wielkie Jeziora Mazurskie. W terminie letnim, lecz też pd koniec miesiąca także do połowy września chodzi tu setki, a nawet już tysiące łódek. Inwestorzy walczą o grunty nad jeziorem, planując nierzadko wielomilionowe inwestycje.

Niestety, dla dobrych żeglarzy problemem zatrzymuje się rosnąca liczba motorówek zaś to często przypominających niewielkie stateczki. Pomimo to przy brzegach Wielkich Jezior Mazurskich pojawia się coraz dobrze małych marin z kejami dla sprzętu wodnego. Najczęściej takie mariny dysponują również polami kempingowymi.

Etos żeglarstwa zakłada się chwiać? Część żeglarzy woli zacisze i szuka akwenów mniej „znanych”. Chociaż to nigdy nie istnieje takie proste. Na jeziorach mniejszych (tych danych daleko na wschód) że o keje i mariny. Ale jak zacisze można potraktować Jezioro Wigry chodzące do najwyższych w Polsce. Znajduje się w miarach Wigierskiego Parku Polskiego i jednym większym portem jest tamtejszy ośrodek PTTK. Najlepiej jest uznawać tutaj swoją łódkę, bowiem z wypożyczeniem ważne być niestety. Większość widocznych łódek to „rezydenci”.

Wiele wpływu mają nieduże-rynnowe jeziora występujące w północno-wschodnim zakątku województwa warmińsko-mazurskiego. Przypadkiem prawdopodobnie istnieć jezioro Gołdap, na jakim nawet ostatnio pojawiły się żagielki. Można polecić przyjazd ze własną łódką na pobliskie Jezioro Czarne. Najważniejsze w Polsce jezioro Hańcza niemal przez pełen rok przyciąga płetwonurków.

Zaś w towarzystwie?

Zaś w tłu tych mniejszych jezior wiele interesujących osobliwości. Choćby Puszcza Romincka, dawny rewir łowiecki cesarza Wilhelma II. Niezapomniane wrażenie wpływa na turystach piramida-grobowiec w Rapie. Podobnie najwyższe w Polsce, nieczynne mosty kolejowe w Stańczykach i ślady po dawnym torowisku. Postawiona na momencie XVII i XIX wieku przez ród Farenheidów. Poszukiwacze historii budzą się nie tylko Gierłożą i Mamerkami, lecz też podgołdapskim kompleksem „Robinson”, dawną kwaterą wojsk Luftwaffe, gdzie najprawdopodobniej spotykała się hamownia silników do rakiet V.

Zatem, kierunek północny-wschód i się na pewno nie rozczarujemy.

zobacz również Mazury i Suwalszczyzna odkrywane na nowo

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments