Piękne miejsce na mapie Polski - województwo świętokrzyskie

Dobre miejsce na karcie Polski – województwo świętokrzyskie

Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu frajdzie i ciekawostek historycznych. To mieszkanie, jakie nie istnieje oczywiście przystępne jak kolejne w Polsce, przecież pamięta mnóstwo do zaoferowania. Teren, na którym nie spotkamy jeszcze dużej ilości turystów jest wciąż nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miasto o różnej historii, w którym nakładały się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie osiągnęły w 1364 roku, a przez wieki były własność biskupów krakowskich. Naprawdę warto zajrzeć Rynek, istniejący od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a dzisiejsze budynki zostały wzniesione w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na ważny deptak, którym jest droga Sienkiewicza.

To mieszkanie historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna dodaje się z obecną. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich zlokalizowany na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wprowadzona do rejestru zabytków. Budowla jest daleko zachowanym barokowym budynkiem w Polsce pierwszej części XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najlepszych znaczeń tego magicznego miasta. Jedną z ciekawszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest naprawdę Sandomierz. Zwany ze powodu na proste położenie „Małym Rzymem”, zlokalizowany istnieje na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Kryje się tutaj aż 120 zabytków, oraz do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto i zobaczyć piękne kamienice, które powstały teraz w XV wieku i sprzyja je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to wspaniałe miejsce, pełne budowli z czasów romańskich. Koniecznie należy zobaczyć Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To absolutna brama miejska, która wzięła się do własnych klimatów. By zobaczyć miasto z nieznanej części o zwiedzić podziemia, czyli tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i kieruje przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt zawiera się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy życia z naturą i się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie ciężka, gdyż góry są stosunkowo niewielkie, a szlaki nie należą do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze spotykają się pod opieką Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który powstał w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady życia zatrudnionego w współczesnym sektorze, datowane na okres paleolitu. Góry Świętokrzyskie to i miejsce, któremu uroku dodają liczne historii i podania ludowe, znane są te o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wysokości szczyt (595 m. n. p. m.) to mieszkanie obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem pałaców i domów – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to mieszkanie, jakie nas zaskoczy. Możemy tu podziwiać nie tylko pałac z dołami i labiryntami, ale jeszcze największą hodowlę bizonów amerykańskich. Powstał w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Stanowi więc pewien z najstarszych, murowanych domów w Polsce. Budynek jest jednoznaczny dla gości i ważna go zwiedzać z przewodnikiem. W Oblęgorku zawiera się rezydencja, w jakiej występował Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została zmieniona w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze wiadomości o tym tle pojawiły się teraz w XVI wieku. Budowa domu Krzyżotopór w Ujeździe zaczęła się w 1620 roku, a zamknęła w 1644, istniała wówczas reprezentacyjna warownia otoczona bastionami, najważniejsza w Europie do momentu powstania Wersalu. Do dzisiaj zachowały się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, ale i pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments